Blog Talaşlı imalat hakkında herşey

Cnc dik torna işleri yapan firmalar hakkında

by Doğa Makina

Posted on 03.05.2016
Talaşlı imalat sektöründe cnc tornası olan birçok firma vardır. Ancak konu biraz daha büyük çap tornalamaya geldiğinde, burada cnc dik tornalardan bahsetmeye başlayabiliriz. Cnc dik tornalar , genel anlamda yatay tornalarda yapılamayan çap ve boy olarak biraz daha büyük parçaların tornalama işlemlerinde kullanılmaktadır. Malzemenin ağırlığıda bu konuda cnc dik torna tercih sebebi olmaktadır.

Cnc dik tornada işlenecek malzemeler genelde döküm olarak firmalara verilmektedir. Kabuklu döküm işlemek cnc dik tornalara zarar verdiği için daha önceden bir kaba operasyon varsa bir manuel torna vasıtasıyla düz kabuksuz hale getirilmelidir. Böylelikle darbelerden dolayı cnc tezgahlara bir hasar vermeyecektir.

Sonraki aşama eğer parçada herhangi bir figür, kalibre vesaire gibi profil var ise bunu cnc kaba tornada paylı işleyerek cnc dik torna öncesi ön hazırlığı yapılmalıdır. Bu şekilde cnc dik tornanıza hem az bir iş yükü binecektir hemde hassas parçalarda daha verim alacaksınız.

Son işlem olarak finiş ölçülere göre cnc dik tornada işlenip, ürün kalite kontrol ve hazır hale getirilir.

Görüldüğü üzere cnc dik torna işlerini (özellikle döküm) yapabilmek için ciddi bir makina yatırımı gerektirmektedir. Ve bunlar gibi bir sürü işçilik detayları ve tecrübe faktörleri de göz önüne alındığında büyük döküm firmaları bu yatırıma girmeyerek işleri dışarıda yaptırmaya karar vermektedir. Firmamız cnc dik torna işleri ile ilgili bilgi birikim ve tecrübesini 38 yıllık geçmişine dayanarak sürdürmekte ve ülkemiz sanayisine hizmet vermeye devam etmektedir.

 

 


Blog Search

Talaşlı İmalat Blog

Bu blog, Doğa Makina firması hakkında ve genel talaşlı imalat ile ilgili her konuda bilgi ve tecrübelerini paylaştığı herkese açık bir platformdur.

Editör/Yazar olmak için tıklayınız