Blog Talaşlı imalat hakkında herşey

Talaşlı imalatta fason imalat-üretim gerçekleştirme aşamaları

by Doğa Makina

Posted on 25.08.2016
Müşteri ihtiyaçlarının ve beklentilerinin belirlenmesi ; Müşteri ile ilk olarak sözlü görüşme yapılır, görüşme neticesinde talaşlı imalatı yapılmak istenen parçanın varsa teknik resmi veya numunesi istenir, firmamız hakkında gerekli kısa bilgiler verilir. Müşteri ile ilgili kısa bilgi alışverişinde sonra bir diğer aşamaya geçilir.

 

Fizibilite çalışması : Teknik resimler, Kapasite analizi , ekipman analizi, haftalık üretim programı gibi anlık durum hakkına müşteriye bilgilendirilir.

Fiyatlandırma çalışması : Teknik resim veya numune parçaya bakılır öncelikle makina parkurumuza uygun olup olmadığı kontrol edilir. Uygunluk dediğimizde olarak şu aşağıdaki parametrelerden bahsetmekteyiz.

  • Parçanın ebatları/boyutları
  • Parçanın malzeme cinsi
  • Termin tarihi
  • Adet bilgisi
  • Üretimin malzemeli/malzemesiz olacağı bilgisi
  • Mevcut makinelerimizin, üretim teknolojisine olan uygunluğu vb.

Bu parametreler sağlandığı takdirde , teknik resime bakılarak ve eğer gerekiyorsa simülasyon yapılarak parçanın işleme süreleri çıkarılır. Eğer malzeme dahil üretim isteniyorsa talaşlı imalat işlemi yapmak için malzemenin paylı ölçüleri üzerinden istenen malzemenin güncel fiyatı sorulup malzeme tutarı hesaplanır. 
Özel fiyatlandırma programızda bu veriler tek tek girilir ve teklif fiyatı bir form olarak ortaya çıkar ve müşteriye iletilir.
Teklifin onaylanması halinde numune çalışması için tarih belirlenir, mevcutta olan işler var ise hemen bitiş tarihi belirlenip numunelerin ne zaman yapılabileceği müşteriye bildirilir.
Numune gerekli kalite kontroller yapıldıktan sonra raporlarla birlikte müşteriye gönderilir, onaylanması durumunda üretime geçilir. Eğer numunede sorun çıkar ise gerekli tashih işlemi yapılır veya tekrar yenisi yapılarak müşteriye tekrar gönderilir. 

 

Doğa Makina olarak işin süreklilği bizim için en önemli konudur. Yılların vermiş olduğu tecrübe ve özgüvenle kalite açısında bir talaşlı imalat firmasından beklenen en iyi hizmeti alacağınız konusunda kuşkumuz yoktur. Karşılıklı firmalar arasında memnuniyet sürdüğü takdirde, işin sürekliliği kaçınılmaz olmaktadır. 

Firmamızdan teklif almak için tıklayınız veya mail atınız


Blog Search

Talaşlı İmalat Blog

Bu blog, Doğa Makina firması hakkında ve genel talaşlı imalat ile ilgili her konuda bilgi ve tecrübelerini paylaştığı herkese açık bir platformdur.

Editör/Yazar olmak için tıklayınız